Duman ısı kontrol sistemleri için hazırlanmış olan EN 12101-3 standardına uygun olarak üretilen güçlendirilmiş duman ve ısı boşaltma fanlarında kullanılan motorlardır.

Duman boşaltma motorları, yangın anında söndürme ve kurtarma çalışmalarının rahatlıkla yapılabilmesi için ortamda bulunan canlıların etkilenmemesi için dumandan arındırılmış bir alan yaratmak amacı ile kullanılır. Başlıca kullanım alanları : karayolu tünelleri, yeraltı geçitleri, kültür ve eğlence tesisleri, endüstriyel ve eğitim binaları, depolar, kat otoparkları ve alışveriş merkezleri gibi taşıt ve insan trafiğinin yoğun olduğu yapılardır.

Bu fanlarda kullanılan motorların 2 tür çalışma şekli vardır.

S2 : Kısa süreli ACİL durum çalışması - Yangın anında önceden belirlenmiş olan süre ve sıcaklıkta çalışma.

S1 * S2 : Sürekli çalışma * kısa süreli ACİL durum çalışması - Sürekli çalışma havalandırma amaçlıdır, örnek olarak karayolu tünellerinde egzoz gazlarının boşaltılması. 
Motorların ACİL durum çalışmasında ne kadar sürede ve kaç derece sıcaklıkta çalıştırılacağı kullanıcı tarafından önceden belirtilmelidir. Standartlarda aşağıdaki tabloda yer alan sıcaklık değerleri ve çalışma sürelerine göre bir sınıflandırma yapılmıştır. 

YASİNOĞULLARI ELEKTRİK MOTORLARI PET. ÜRN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
MERKEZ GAZİANTEP
BÜSAN 3 ORG. SAN. FEVZİ ÇAKMAK MAH.
MİLENYUM CAD. NO:7/1 KARATAY-KONYA
0332 345 27 83-84
KÜSGET SANAYİ MAH. ANAFARTALAR BULVARI
NO:219 ŞEHİTKAMİL - GAZİANTEP
0342 235 45 53-54